Самоподготовка
Самоподготовката е основен момент в целодневното обучение. Необходимо е да се предоставят спокойна обстановка и благоприятни условия, при които учениците самостоятелно да изпълнят възложените задачи. Съществената част е дадената домашна работа и необходимите за нейното изпълнение понятия да бъдат обяснени и усвоени в учебните часове.
Целите и задачите на самоподготовката са:
-
затвърдяване на учебното съдържание и автоматизиране на уменията;
-
пренос на знанията в нови учебни ситуации;
-
развиване на умения за учене и самостоятелно справяне с поставените задачи;
-
стимулиране на любознателност и стремеж към изява;
-
усъвършенстване на комуникативните способности и умението за общуване;
-
максимално развиване на индивидуалните способности.
Занимания по интереси
Заниманията по интереси включват разнообразен набор от достъпни и забавни дейности, които имат за цел да предотвратят преумората и да допринесат по непринуден начин за формиране на хармонична детска личност. Общата им цел е да организира свободното време на учениците така, че те да реализират потребностите си от изява и творческа свобода, да разгърнат интересите, мислите и въображението си. Заниманията по интереси дават възможност за повишаване на ефикасността на вътрешноколективните личностни отношения и създават условия за обмяна на знания, опит и ценности. Те спомагат за нравственото и естетическо възпитание на учениците, а също и за усъвършенстване на навиците им за работа в екип. Заниманията по интереси са разнообразни и тематични, което създава условия за творческа интерпретация при реализирането на различи дейности.
-
дидактични игри;
-
развиващи игри;
-
образователни игри;
-
запознаване с различни и достъпно обяснени български обичаи и традиционни празници;
четене на допълнителна литература;
-
посещение на кино, театри, музей;
-
лично творческо изразяване;
-
направата на различна украса за празниците;
-
овладяване на различни техники на рисуване;
-
работа с различни материали.
Физическа активност и отдих
По време на отдиха учениците имат възможност да реализират поведенческия си потенциал и да се разтоварят от умственото си напрежение. Свободните занимания допринасят за установяване на емоционални контакти, избор на партньор, пораждане на симпатии и антипатии, групиране и създаване на взаимоотношения. Дейностите по организиран отдих и физическа активност на учениците се провеждат в помещения, оборудвани за обяд и на открито - на спортните площадки, когато метеорологичните условия позволяват това.
-
организиране и провеждане на отдиха и спорта на учениците за създаване на здравословни навици и осъществяване на преход към следобедните часове или за активна почивка в края на деня;
-
осигуряване на време за обедното хранене на учениците;
-
наблюдение на взаимоотношенията между учениците и насърчаване на взаимното разбиране, зачитане и уважение, прояви на толерантност;
-
общуване с учениците за стимулиране на способностите им, за решаване на проблеми, затруднения и конфликти;
-
спазване на Правилника за дейност на училището.
Дистанционно обучение
Поради въведеното извънредно положение в страната за ограничаване разпространението на Covid-19 през 2020 г., учебният процес в училищата бе прекъснат и обучението премина в електронна среда . Учители и ученици не изгубихме ентусиазъм и бързо се приспособихме към създалата се нова ситуация. Виртуалната класна стая в Teams даде възможност на всички ни да успеем в това предизвикателство.